Mobilizácia SI kĺbu a driekovej chrbtice podľa Ľ.Mojžišovej.

Článok pre tých, ktorí chcú vedieť viac o metóde Ľudmily Mojžišovej.

SI kĺb je krížovo bedrový kĺb, jeho blokáda znamená rotáciu krížovej kosti medzi bedrovými kosťami. Býva väčšinou zablokovaný sekundárne, to znamená, že má príčinu vo vzdialených častiach a štruktúrach tela.

Panva (pelvis) je tvorená dvoma panvovými kosťami (ossa coxae), ktoré sa vpredu spájajú chrupavkovitou symfýzou, vzadu sú kĺbne spojené s krížovou kosťou. Panvová kosť vzniká vývojom z troch častí: kosti bedrovej (os ilium), sedacej kosti (os ischii) a kosti lonovej (os pubis).

Fyzioterapeutka pri vyšetrení zisťuje, aká je príčina danej blokády. Z blokády SI kĺbu plynú nasledovné problémy:

-bolesti v bedrovej chrbtici

– bolesť bedrových kĺbov, ktoré môžu imitovať koxartrózu

– bolesti v trieslach

– obstipácie

– zápchy

– bolesti samotného SI kĺbu

– bolesť sedacích hrbolov (nemôžete sedieť)

Mobilizácia L chrbtice (driekovej chrbtice) vychádza taktiež z poznatkov o zreťazených spazmoch, čo znamená, že blokádu v jednotlivých častiach L chrbtice môžu spôsobovať spazmy a blokády vo vzdialených štruktúrach.Dôsledkom blokád v driekovej oblasti môžete pociťovať bolesti v chrbtici, v bedrových kĺboch a tiež bolesť kolena. Bolesť môže vyrážať cez zadnú stranu dolnej končatiny, cez stehno, podkolennú jamu až lýtko. Príznakmi tiež bývajú problémy napodobňujúce ochorenia čriev, žlčníka, či slinivky brušnej. Vyskytujú sa zažívacie problémy, dispepsie.

Príkladom zreťazeného spazmu je napríklad blokáda 7 rebra, prechádza spazmom paravertebrálnych svalov od hrudnej chrbtice, následne sa blokuje L chrbtica a tá môže spôsobovať sterilitu mužov.

Certifikovaná fyzioterapeutka vo Fyzio Family Vás vyšetrí a vykonáva mobilizácie SI kĺbu a L chrbtice s ohľadom na Váš stav a diagnózu. Aby po odstránení blokád v SI kĺbe a L chrbtici nedošlo k recidívam (vrátenie sa problémov), vykonáva fyzioterapeutka súčasne uvoľňovanie panvového dna a naučí Vás vhodné automobilizačné cvičenia na doma.

Mgr. Veronika Pavlíková

www.fyziofamily.sk

0915 217 536

fyziofamily@gmail.com

  1. […] /https://fyziofamily.sk/mobilizacia-si-klbu-a-driekovej… […]